Civil Aviation Technology College (CATC),IRAN

چهارشنبه, 26 دی 1397

بیش از 90 درصد دانش آموختگان دانشکده صنعت هواپیمایی جذب صنعت می شوند

 
رئیس دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری از جذب و اشتغال به کار بیش از 90 درصد دانش آموختگان این مرکز آموزش عالی در صنایع مرتبط خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری، دکتر "حسین قنبری" روز سه شنبه 13/7/95 در نشست مطبوعاتی به سابقه فعالیت دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری از سال 1328 به عنوان قدیمی ترین مرکز آموزشی تامین کننده نیروی انسانی متخصص مورد نیاز صنعت هوانوردی ایران اشاره کرد و گفت: دانشکده درحال حاضر در چهار رشته اصلی تعمیر و نگهداری هواپیما، مراقبت پرواز، الکترونیک و مخابرات و در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به نیاز روز افزون صنعت هوانوردی، دوره های کوتاه مدت تخصصی و ضمن خدمت مورد تائید سازمان هواپیمائی کشوری و مراجع بین المللی همچون ایکائو و یاتا در این دانشکده ارائه می شود .
قنبری، شمار دانشجویان چهار رشته اصلی دانشکده صنعت هواپیمایی را 750 نفر و تعداد دانش پذیران دوره های آموزشی کوتاه مدت این مرکز را حدود 350 نفر ذکر کرد و گفت: در تمام رشته های خود، دانشجویان دختر و پسر می پذیریم ولی با توجه به ماهیت سخت و دشوار برخی رشته ها همچون تعمیر و نگهداری هواپیما و همچنین جذب کمتر دختران در صنایع هوانوردی، نزدیک به 25 درصد پذیرش ما به دانشجویان دختر اختصاص دارد.
وی از برنامه های این دانشکده به منظور اضافه کردن رشته های جدید در زمینه مدیریت های فرودگاهی و گروه های هوانوردی و همچنین راه اندازی رشته آموزش خلبانی و میهمانداری در آینده نزدیک خبر داد.
**نیاز به تربیت 12 هزار نیروی متخصص در صنعت هواپیمایی کشور

رئیس دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری به توافقات ایران با کشورهای خارجی به منظور ورود 580 فروند هواپیما به ناوگان هوایی کشور طی 10 سال آینده اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه هواپیماهای جدید با تکنولوژی های متفاوت با هواپیماهای فعلی ما کار می کنند باید نیروی انسانی متخصص مورد نیاز که بر سیستم های هدایت، ناوبری و تعمیر و نگهداری این هواپیماها تسلط داشته باشند تربیت کنیم.
وی تعداد نیروهای متخصص مورد نیاز صنعت هواپیمایی کشور با توجه به ورود هواپیماهای جدید طی یک دهه آینده را بین 10 تا 12 هزار نفر برآورد کرد و گفت: با توجه به اینکه بخش زیادی از هواپیماهای مورد معامله ایران، متعلق به شرکت ایرباس است از بهمن ماه گذشته با اویونیک فرانسه که دانشکده ملی هوانوردی این کشور محسوب می شود وارد مذاکره شدیم تا آموزش نیروهای ما توسط استادان این مرکز انجام گیرد.
قنبری خاطرنشان کرد: به جای اعزام متخصصان خود به فرانسه، از اویونیک درخواست کردیم که استادان خود را برای آموزش به ایران بفرستد که این آموزش ها زیر نظارت سازمان هواپیمایی کشوری و در دانشکده صنعت هواپیمایی ارائه خواهد شد.
**عضویت دانشکده صنعت هواپیمایی در آژانس ایمنی هوانوردی اروپا

وی عضویت در آژانس ایمنی هوانوردی اروپا (EASA) را از برنامه های جدی دانشکده صنعت هواپیمایی کشور عنوان کرد و گفت: برنامه ریزی برای عضویت در 'یاسا' را از 6 ماه قبل به صورت جدی آغاز کردیم و نمایندگان این آژانس، بازدیدهایی از دانشکده داشته اند و با توجه به نتایج ارزیابی ها، انتظار داریم به زودی عضویت در این مرکز مهم بین المللی را به دست آوریم.
قنبری یادآور شد: ایران در میان 60 کشور حاضر در مجموعه آموزشی ایکائو (سازمان بین المللی هوانوردی)، جزء اعضای دائم است و ما نیز عضو اتحادیه دانشگاه های برتر جهان هستیم که این امر، افتخاری برای کشورمان محسوب می شود و طی 15 سال گذشته، چندین بسته آموزشی هوانوردی به دنیا ارائه کرده ایم.
**تقاضای ایتالیا برای تامین نیروی متخصص فرودگاهی از ایران
رئیس دانشکده صنعت هواپیمایی کشور به پیشنهاد اخیر ایتالیا برای تامین نیروی متخصص صنایع فرودگاهی اشاره کرد و گفت: اخیرا ایتالیایی ها به ما پیشنهاد کردند که نیروی مورد نیاز برای مباحث تعمیر و نگهداری، مراقبت و الکترونیک پرواز در دو فرودگاه کوچکشان را تامین کنیم.
وی کیفیت بالا و هزینه های پائین انجام فعالیت های تخصصی هواپیمایی توسط نیروهای ایرانی را از دلایل استقبال و پیشنهاد اخیر ایتالیایی ها برشمرد.
**صادرات نیروی فنی صنعت هواپیمایی به کشورهای همجوار
وی ادامه داد: براساس تفاهم نامه ای که با وزارت کار داریم، قرار است نیروی انسانی مورد نیاز صنایع هوانوردی کشورهای همسایه را تامین کنیم که این کار به دو صورت تربیت دانشجویان خارجی و همچنین صادرات نیروی فنی از ایران انجام می شود.
قنبری توضیح داد: بر همین مبنا، هماهنگی های لازم میان وزارت کار و وابستگان کار ما در کشورهای مختلف صورت می گیرد تا تربیت نیروی متخصص طبق نیازها و درخواستهای این کشورها صورت پذیرد.
وی با بیان اینکه درحال حاضر کشورهای قطر و عمان به عنوان پایلوت اجرای این طرح انتخاب شده اند، ابراز امیدواری کرد نیروهای متخصصی که در دانشکده صنعت هواپیمایی تربیت و فارغ التحصیل می شوند به زودی با نظارت وزارت کار به عنوان سفیران و نمایندگان شایسته جمهوری اسلامی در این کشورها حضور پیدا کرده و مشغول به فعالیت شوند.
قنبری بیان داشت: علاوه بر این طی مذاکرات و توافقات صورت گرفته، تاکنون تعداد زیادی از دانشجویان کشورهای منطقه همچون عراق، افغانستان، لبنان، یمن، سریلانکا و بنگلادش به ایران آمده و آموزش های تخصصی را در دانشکده صنعت هواپیمایی کشور فرا گرفته اند.
وی کوتاه کردن طول دوره های آموزشی از طریق حذف مباحث تکراری، تجهیز حدود 50 کارگاه و آزمایشگاه تخصصی، طراحی و تولید سیمولاتور (شبیه‌ ساز) آموزشی هدایت پرواز و میزبانی پانزدهمین کنفرانس بین المللی هوافضای کشور را از جمله اقدامات صورت گرفته در دانشکده صنعت هواپیمایی طی یکسال گذشته عنوان کرد.
وی افزود : هرساله مجوز پارت 147 از سازمان هواپیمایی کشوری بابت برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت را اخذ می کنیم.
قنبری همچنین یادآور شد: طی هماهنگی با سازمان هواپیمایی کشوری از سه ماه آینده همه امتحانات سازمان هواپیمایی به دانشکده منتقل می‌شود که این نشان از اعتماد سازمان هواپیمایی به این دانشکده دارد ضمن آنکه به زودی دوره‌های مدیریت فرودگاهی و حقوق هوانوردی هم در این دانشکده برگزار می‌شود.
مدیر دوره های آموزش کوتاه مدت دانشکده صنعت هواپیمایی نیز در این نشست با بیان اینکه این دوره ها در دو قالب آموزش های ضمن خدمت ویژه شاغلان صنایع هوانوردی و همچنین آموزش های مهارت آموزی داوطلبان آزاد صورت می گیرد، گفت: داوطلبان آزاد درصورتیکه دیپلمه باشند، دو هزار و 700 ساعت آموزش شامل دو هزار و 400 ساعت آموزش تخصصی هوانوردی و 300 ساعت آموزش زبان انگلیسی فرا خواهند گرفت.
'فرهاد حنفیان' افزود: درخصوص داوطلبانی که دانش آموخته دیگر رشته های دانشگاهی هستند و علاقه دارند دوره های آموزشی صنعت هواپیمایی را بگذرانند طول دوره آموزش را کاهش داده ایم به گونه ای با حذف واحدهای آموزشی که در دانشگاه قبلی گذرانده اند، آموزش های لازم را در مدت کمتر از یکسال گذرانده و آماده ورود به صنایع هواپیمایی خواهند شد.
وی یادآور شد: تقریبا نیمی از آموزش های دوره های کوتاه مدت دانشکده صنعت هواپیمایی به صورت عملی و نیمی به صورت تئوری خواهد بود.
علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر درباره رشته های تحصیلی و دوره های آموزشی دانشکده صنعت هواپیمایی کشور می توانند به سایت http://www.catc.ac.ir/ مراجعه کرده و یا از طریق پیامک 30004719 و شماره تلفن 26802688 اطلاعات موردنظر خود را دریافت کنند.