Civil Aviation Technology College (CATC),IRAN

سه شنبه, 18 بهمن 1401

برگزاری دوره بین‌المللی تدوین بسته‌های آموزشی استاندارد هواپيمايي

 
مدير برنامه جهاني Trainair Plus در دانشكده صنعت هواپيمايي كشوري از برگزاری دوره بین‌المللی آموزش متدولوژی تدوین بسته‌های آموزشی استاندارد برای رفع نیازها و معضلات صنعت حمل‌ونقل هوایی به میزبانی کشورمان از امروز - 30فروردین - به مدت دو هفته خبر داد.
اسماعیل فرجی گفت : برگزاری دوره بین‌المللی آموزش متدولوژی تدوین بسته‌های آموزشی استاندارد برای رفع نیازها و معضلات صنعت حمل‌ونقل هوایی در چهارچوب برنامه جهانی ایکائو با عنوان TRAINAIR Plus و با حضور کارشناسان داخلی و خارجی برگزار می‌شود.
مدیر برنامه آموزشی پژوهشی TRAINAIR Plus تاکید کرد: ایکائو هدف از این برنامه را ارتقای ایمنی و کارایی صنعت حمل‌ و نقل هوایی از طریق ایجاد و حفظ استاندارد‌های کیفی آموزش برای شاغلان در این صنعت بیان کرده است در حالیکه هیچ گاه این برنامه در طر ح‌های جامع ایمنی هوایی کشور حتی مطرح هم نشده است.
به گفته فرجی مساله‌ای که در حال حاضر در این صنعت حساس وجود دارد این است که آموزش‌هایی که تهیه و ارائه می‌شود، عموما از نوع سنتی بوده و برای تهیه و ارائه‌ آنها از یک فرآیند کارشناسی و علمی استفاده نمی‌شود، این آموزش‌ها قادر به فراهم کردن دانش – مهارت و نگرش لازم برای انجام مشاغل این صنعت نیستند و ضعف حاصله در افراد بواسطه این آموزشها علاوه بر تاثیر منفی بر کارآیی آن‌ها در مقاطعی هم ممکن است منجر به بروز سوانح هوایی شود.
وی تصریح کرد: بر خلاف این آموزش های رایج، بسته های آموزشی استاندارد که در این برنامه تهیه می شوند با پیروی از یک متدولوژی شناخته شده جهانی به نام ISD و توسط تیم های آموزش دیده تهیه شده - کاملا کاربردی بوده و استفاده از آنها به توانمند سازی کامل افراد می انجامد.
عضو هیات علمی مرکز آموزش عالی هوانوردی اظهار کرد: در اواخر سال 2010 ایکائو این برنامه را بازبینی و برخی ایرادات آن را برطرف کرده و برنامه‌ جدیدی را به عنوان TRAINAIR Plus معرفی کرد که به شدت از آن استقبال شد و در مدت سه سال حدود 70 کشور به عضویت این برنامه در آمدند.
وی ادامه داد: دانشکده هواپیمایی موفق شد با تدوین یک بسته‌ آموزشی استاندارد سه هفته ای برای سرویس و نگهداری یک دستگاه کمک ناوبری و اخذ کلیه تاییدیه های ایکائو از سپتامبر 2013 به عضویت رسمی سه ساله این برنامه درآمد.
وی با بیان اینکه ایکائو در برنامه‌ جدید سه محور را دنبال می‌کند که محور اصلی آن تدوین بسته‌های آموزشی استاندارد برای رفع نیازها و معضلات صنعت حمل‌ونقل هوایی است، گفت: محور دوم آموزش اساتیدی است که در مراکز آموزش هواپیمایی تدریس می‌کنند و سومین محور استقرار سیستم مدیریت کیفیت در مراکز آموزش هواپیمایی است.
او با بیان اینکه این دوره متعلق به ایکائو بوده و ما این دوره را میزبانی می‌کنیم و تعداد کسانی که مجوز تدریس این دوره را دارند بسیار محدود است، گفت: برای اجرای این برنامه در سطح جهان ایکائو یک تیم کارشناس و حرفه‌ای هشت نفره از کشورهای مختلف را بکار گرفته است؛ به طور مثال هر کشوری که بخواهد یک بسته‌ آموزشی تدوین کند باید این کار را زیر نظر یکی از این هشت نفر انجام دهد و تایید و نظارت این هشت نفر به منزله‌ تایید و نظارت ایکائو است.
به گفته فرجی بسته‌های آموزشی تهیه شده توسط کشورهای عضو با هزینه ای نازل قابل مبادله هستند و این مسئله به صرفه جویی در هزینه ها و پرهیز از دوباره کاری می‌شود که اطلاعات بیشتر در خصوص این برنامه از طریق لینک www.icao.int/trainairplus قابل دسترسی است.
عضو هیات علمی مرکز آموزش عالی هوانوردی گفت: در صورت حمایت مسئولان ارشد صنعت حمل و نقل هوایی از این برنامه جهانی، دانشکده صنعت هواپیمایی پتانسیل این را دارد تا با تهیه و ارائه آموزش‌های کیفی و استاندارد و رفع نیازها و مشکلات این صنعت باعث ارتقای ایمنی و کارآی این صنعت در کشور شده و علاوه بر آن موجب کسب افتخارات بیشتر را برای کشور در سطح بین المللی فراهم کند.